Druhý ročník vyhrál Orálek z Brna

Mercury maraton se letos v Českých Budějovicích běžel podruhé. Vyhrál ho 38letý ultramaratonec z Brna Daniel Orálek. Zároveň vytvořil nový traťový rekord.

Loňský vítěz prvního ročníku František Tík z Vodňan skončil devátý. Loni měl zdravotní problémy a naplno mohl začít trénovat před dvěma měsíci. Nestihl se připravit tak aby alespoň zopakoval svůj čas z loňska 2:51:47, zaběhl 3:06:37. Orálek jeho rekord vylepšil o 13:25 minuty a rychlejší byli i druhý Krejčí či třetí Adamac.

Loni startovalo 76 běžců. Letos jich bylo 91, z toho 11 žen. Pořadatelé už dávno dopředu přihlášky zastavili, zájem byl ještě vyšší.

Pole startujících je pestřejší, než by kdo čekal. Letos vyhrál ultramaratonec, zvyklý běžet v tréninku 50 kilometrů. Druhý byl triatlonista a bývalý reprezentant ve vodním slalomu Karel Krejčí.

Až třetí doběhl specialista na maraton Adamec z Vyškova. A ve startovním poli bylo více specialistů jiných sportovních profesí: další triatlonisté nebo cyklisté, bikeři. A také cizinci, Slováci, Rakušané.

Nejmladším účastníkem letos byl Jan Hron narozený v roce 1981. Skončil na 14. Místě. Nejstarší Zdeněk Kopecký se narodil v roce 1937. Byl 65. za 4:13:11. Rozdíl mezi nimi ve věku je 44 let.

Závod rozbíhal Krejčí. Byl to jeho druhý maraton a neměl představu o tempu, tak vyrazil jak se cítil. V čele vydržel 6 okruhů, když se před něj dostal Orálek. Osmatřicetiletý ultramaratonec, který se rozbíhá pomaleji, ale o to déle vydrží…

"Nebylo mi dobře, od 20. kilometru mě zlobil žaludek," sdělil vítěz Daniel Orálek. "Mám obrovskou žízeň, ale napít jsem se nemohl."

Mezi ženami vyhrála Milena Procházková. Pustila před sebe 9 mužů.