BUDĚJOVICKÝ MERCURY MARATÓN

Vážení novináři, sponzoři a sportovní přátelé, dovolte, abych Vás upozornil na ojedinělou sportovní záležitost na jihu Čech.

V Českých Budějovicích se poběží již pošesté Budějovický Mercury maratón, a přestože se jedná o trať dlouhou 42 km a 195 m, nedojde ve městě k žádné uzavírce, neboť závodníci uběhnou celou trať v garáži. A běžci se dokonce ani neobjeví na povrchu zemském, ale závod absolvují v podzemí. Maratón se totiž poběží ve druhém podzemním podlaží Mercury Centra v Českých Budějovicích. A tak zatímco o několik pater výše nad hlavami závodníků budou ze střechy odjíždět autobusy, budou běžci pod zemí kroužit na okruhu dlouhém 666 m celkem 63 kol maratónského běhu.

Trať závodu bude mít několik výhod. Bez ohledu na počasí je pro závodníky zajištěna na 26. leden stálá teplota 13 C po celou dobu závodu, prostor je též kvalitně odvětráván, takže čerstvý vzduch je zajištěn, nebude však větrno. Velkou výhodou je též nulové převýšení a absence nerovností na trati. Prostor má také ale své nevýhody, vzhledem k tomu, že je zde nižší strop, nedoporučuje se start závodníkům vyšším jak 2 m, omezená je také kapacita trati, nejvyšší počet závodníků bude do 125 běžců. K dnešnímu dni je přihlášeno přes 130 běžců z 6 zemí – ČR, SR, Francie, Polska, Makedonie a Srbska.

Vítáni budou též diváci, na trati bude pro ně dost prostoru, zaparkovat mohou, bez újmy na kvalitě vzduchu pro běžce, v prvním podzemním patře Mercury centra, a pokud je dostatečně nenadchne cca 4 hodinový závod, mohou využít nabídky Mercury centra.

Přestože akce vypadá trochu jako recese, je trať změřena laserem od mezinárodního rozhodčího a má všechny náležitosti maratónské trati a jde ve všech směrech o regulérní maratón.

Start je v sobotu 26. ledna 2013 v 10 hodin, předpokládaný první závodník v cíli za 2 hod 35 minut. Na maratón je nutná předběžná registrace z důvodu omezené kapacity trati. Pro veřejnost a ty, kdo si netroufají postavit se na tak dlouhý závod, je připraven i krátký závod o délce 4 km od 9 hodin Zážitek z běhu v tomto netypickém prostředí si mohou vyzkoušet i děti, které se vydají na běh o délce 666, což představuje jeden závodní okruh.

Za organizátory Miroslav Šimek tel. 602 775 713. m.simek@pfcr.cz 
A Martin Gazda tel. 602 352 455. mahonymartin@seznam.cz